VEČER VĚNOVANÝ JERUZALÉMU A IZRAELSKÝM TALENTŮM

21. ročník kulturně-společenského projektu Dny pro Izrael v Hradci Králové vyvrcholil v pondělí 25. září slavnostním galavečerem v Kongresovém Centru Aldis.
Slavnostní galavečer byl tentokrát věnovaný městu Jeruzalém, jehož 50. výročí znovuobnovení v Izraeli letos slaví. V druhé části večera představil moderátor Denis Doksanský nadějné mladé izraelské talenty.
Prvním hostem galavečera byl nově jmenovaný velvyslanec Státu Izrael pan Daniel Meron. Poděkoval za podporu, kterou České republika pravidelně Izraeli vyjadřuje. Znovu ocenil schválenou rezoluci poslanecké sněmovny uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele. „Každý stát má právo zvolit si své hlavní město sám. Stejně tak i Izrael“. Prohlásil moderátor večera a zároveň ředitel Centra Sion pan Denis Doskanský, který coby představitel iniciativy, jež o rezoluci poslance žádala, jim zde veřejně poděkoval. Tématu Jeruzaléma se věnovali i další hosté večera Udi Gazit a Ofer Kohen, kteří představili krátký dokument Z Hradce Králové 1948 do Jeruzaléma 1967, ve kterém přítomní shlédli doposud nepublikované záběry. Film odkrývá skutečnost, že izraelští letci, kteří byli v roce 1948 cvičeni v Hradci Králové, byli klíčovými osobami při osvobozování města Jeruzalém v roce 1967, překvapivě je tak znovusjednocení Jeruzaléma úzce spjato s Hradcem Králové.
Druhá polovina večera byla naopak věnována mladým talentům. Umělec a designér Iftach Gazit zaujal svým nápadem vaření jídel v pračce. Nápad vznikl jako možnost pro lidi bez domova, kteří využívají veřejné prádelny. Jeho nápad tak dávno překročil hranice státu Izrael a o tuto technologickou novinku projevují zájem země celého světa. Další vědeckou nadějí a hostem byla Keren Meron, které se pracuje na projektu výzkumu automobilu bez řidiče.
Naopak sportovním talentem, který reprezentoval současnou mladou generaci, byl fotbalista hrající aktuálně za Spartu Praha, nejdražší hráč české ligy a zároveň izraelský reprezentant - Tal Ben Haim.
Celý galavečer provázel svým skvělým výkonem, hradecký klenot, světoznámý pěvecký sbor Boni Pueri pod vedením svého sbormistra Pavla Horáka a Jaroslava Šlajse. Právě tento sbor zazářil na letošní oslavě Dne Jeruzaléma, jež se mimořádně konala v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.
Přestávku vyplnil opět skvěle připravený dovozce izraelských vín pan Robin Böhnisch se svojí ochutnávkou. Příjemným doplňkem byla i ochutnávka izraelské kuchyně, která byla pro návštěvníky v předsálí připravena.
Galavečerem letošní ročník však nekončí. V úterý 26. září, bylo možno osobní účastí podpořit pietní shromáždění Jom Ha-Šoa. Páteční večer bude patřit již tradiční Ochutnávce izraelských vín, právě pod vedením pana Robina Böhnische, který opět návštěvníky provede nejen ochutnávkou, ale i spoustou nových fotografií z této oblasti. Ochutnávka bude probíhat v pátek 29. září od 19 hodin v Centru Sion.
Za podporu projektu děkují organizátoři Česko – izraelské smíšené obchodní komoře, firmě Ageus Reha, s. r. o. (výrobci pomůcek pro vozíčkáře), Velvyslanectví Státu Izrael v ČR, Městu Hradec Králové, Královéhradeckému kraji, Nadačnímu fondu obětem holocaustu, Kongresovému centru Aldis a Knihovně města HK.


Za Centrum Sion
Jiří Řehořek

DPI 2017 web 

Aktuálně

Prev Next

On-line zpravodajství - Dětský tábor Sion 2018

Vinnetou 2018 25. ročník Dětského tábora Sion V duchu příběhů...

02-07-2018

Zápis prvňáčků do základní školy

Již teď si mohou rodiče budoucích prvňáčků zapsat do svých...

21-03-2018

Pozvánka k účasti na happeningu „3792 svíček“

Centrum Sion Vás zve k účasti na happeningu „3792 svíček“. Vzpomínkový akt...

06-03-2018

Maturitní ples Sion High School Hradec Králové - Afterm…

Zde na tomto odkaze si můžete prohlédnout krátké video z...

28-02-2018

Nový spot pro školy Sion s Mirkem Vaňurou

Nový spot pro školy Sion s Mirkem Vaňurou "Sion školy, to...

26-02-2018

Jaký byl Karneval na ledě 2018

  Olympijskou atmosféru na ledě zažili účastníci Království masek v neděli 11....

12-02-2018

Karnerval na ledě jako Olympijské hry!

  V neděli 11.2. se můžeme těšit na Království masek aneb...

08-02-2018

Pozvánka na pietní akt

  Pietní akt u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu Vzpomínkový akt...

10-01-2018

Jaká byla besídka školky

  Besídka školky Sion, a neb Vánoce, Vánoce,  přicházejí   Na téma známé...

07-12-2017

Besídka mateřské školky

  Na svoji vánoční besídku vás zve Mateřská škola Sion. Tentokrát...

30-11-2017

sion bottom01 sion bottom02 sion bottom03  sion bottom05sion daruj

[CNW:Counter]