Rozlučkový oběd s izraelským velvyslancem

Na pozvání ředitele Centra Sion Denise Doksanského navštívil v pátek 16. 12. velvyslanec Státu Izrael J.E. Gary Koren Hradec Králové. Stala se jeho poslední oficiální cestou mimo Prahu, která byla symbolicky spjata s jeho úplně první, kdy navštívil Sionem pořádanou akci Dny pro Izrael.

U rodného domu Viktora Fischla, slavného českého, židovského a izraelského spisovatele a diplomata, v ulici Čelakovského přivítal během pátečního dopoledne pan ředitel Denis Doksanský izraelského velvyslance Garyho Korena. Památník již zesnulého hradeckého rodáka, který měl pevné vazby s izraelským velvyslanectvím, si Jeho Excelence dlouho přála vidět a ke konci své mise se mu jeho přání vyplnilo.

Po krátké prohlídce a pořízení několika památečních fotografií se společně odebrali do hradecké restaurace Šatlava, kde na ně čekali ostatní významní hosté, kteří se chtěli s Jeho Excelencí rozloučit. Slavnostního oběda se zúčastnili například poslanci Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský a Bogdan Zdrojewski, jenž dříve zastával funkci polského ministra kultury, poslanec Jiří Štětina, poslankyně a náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, náměstek hejtmana Aleš Cabicar, Petr Tichý obchodní ředitel firmy Retia, která hraje důležitou roli ve vládou schválené dodávce izraelských radarových systémů v odhadované hodnotě 3 mld. Kč. Mezi pozvanými bychom našli i studenta Sion High School, Josefa Kubce, který ve škole z vlastní iniciativy zahájil výuku hebrejštiny, a seznámení se s velvyslancem Státu Izrael bylo určitým poděkováním a pro něj samotného se stalo příjemným zpestřením.

Přestože rozlučkový oběd byl oficiální událostí, nesl ve velmi přátelském až neformálním duchu. Všichni přítomní diskutovali jak o otázkách týkajících se česko-izraelských vztahů či budoucího působení J. E. Garyho Korena na prestižním postu velvyslance pro Ruskou Federaci, tak i o záležitostech našeho regionu a zcela nepolitických osobních tématech.

Napsat komentář