Aktivity ve školce

Dopolední aktivity

Dopolední program

Během dopoledních hodin je výuka rozplánována podle našeho vlastního Školního vzdělávacího programu, v rámci něhož se děti všeobecně rozvíjejí v různých oblastech. Součástí tohoto programu jsou různé hudební chvilky, ruční tvorba a výtvarné práce, seznamování s přírodou a světem kolem nás, cvičení, dramatické hry apod.

Exkurze

Je pátek, a to znamená, že pojedeme na exkurzi nebo výlet.

Exkurze do různých podniků, výroben, opraven apod. jsme se rozhodli podnikat proto, aby děti mohly poznat různá pracovní prostředí. Chceme, aby viděly, kde dospělí pracují, jak jejich práce vypadá, čím je zajímavá a prospěšná pro ostatní. Děti mohou sledovat a zkusit si, jaké to je opravit např. boty, vidět, jak se pečou rohlíky a chleba, jak se dělají noviny, jak to vypadá v zemědělském družstvu nebo opravně a prodejně aut. Mohly navštívit kosmetické a kadeřnické učiliště, Dopravní podnik, Hvězdárnu, Obří akvárium, zvířátka v DDM. Mezi nejoblíbenější patří návštěva hasičů nebo záchranného vrtulníku. Některé pátky vyjíždíme do lesa, kde s dětmi hrajeme hry a připravujeme pro ně různé poznávací úkoly anebo chodíme na dětská divadelní představení. Těšíme se z toho, když se dětem exkurze nebo výlet líbí, když si to mohou hezky užít a zůstanou jim pěkné zážitky.

Příroda

Pro děti, které nechodí v pátky na exkurze, je připraveno povídání o přírodě. Děti se setkávají s různými zvířátky, povídají o rostlinách, učí se pozorovat lupou i mikroskopem, hrají si na zvířecí rodiny a plní různé úkoly. Příroda je určena hlavně pro menší děti, pro které by bylo dojíždění na exkurze náročnější.

Odpolední aktivity

Odpolední program

V odpoledních hodinách si děti mohou vybrat vždy ze dvou programů. Jde nám o to, aby si děti tento čas užívaly a aby nezažívaly pocity, že to nemohou zvládnout.

Z programů tu na děti čeká: angličtina, flétnička, malý táborník a ekologie, vaření, předškolák, šikovné ručičky, pokusy a technika, míčové hry a tancování. Součástí zimního programu je i týdenní lyžařský výcvik na horách.

Angličtina

Angličtina pro předškoláky usnadňuje dětem první krůčky při seznamování se s jazykem, kterým hovoří celý svět. Nejde jen o konkrétní výuku jazyka. Děti si především utváří postoj k výuce cizího jazyka, který je bude provázet po významnou část jejich života. Výuka probíhá postupným osvojováním si slovní zásoby s užitím ilustrací a dalších metod, jako je aktivní poslech, pohyb, malování, zpěv, aj. Nově v naší školce angličtinu učí školená lektorka, která má několikaleté zkušenosti s dětmi předškolního věku a absolvovala různé kurzy výuky angličtiny.

S angličtinou máme již po několika letech praxe výborné zkušenosti – děti to moc baví a za 1-2 roky se i hodně věcí naučí.

Angličtina je určen dětem od 4 let (Angličtina je rozdělena na dvě části – pro začátečníky a pro pokročilé).

Cestovatel

Taky Vás a Vaše děti baví poznávání jiných zemí a jejich kultur? Tak to je Cestovatel právě pro Vás. S myšákem Vendelínem každý týden zažíváme nová dobrodružství, která jsou pro nás vždy překvapením. Máme možnost se seznamovat s tím, jak žijí lidé v různých zemích, co mají rádi, co je pro ně typické. Často také ochutnáváme nějakou dobrotu z místa, kde právě jsme. Do našich cestovatelských deníků si pak lepíme mapu státu, zkoušíme napsat jeho název a kreslíme si, co nás nejvíce zaujalo. Takhle se nám povede během roku procestovat skoro celý svět, i když zůstáváme ve školce. Během našich výprav jsme zažili např. návštěvu u Indiánů, Eskymáků nebo jsme ochutnávali hůlkami rýži ve Vietnamu nebo Číně, viděli jsme opravdové klobouky nebo peníze z různých zemí a vyzkoušeli si, jak lidé sportují a baví se. V každé zemi je zkrátka co objevovat a nás i tety to moc baví.

Dramatika

Dramatika je pro děti, které si rády hrají, mají rády pohádky a vymýšlejí příběhy. Převlékáme se do kostýmů a různě rozvíjíme naši fantazii. Hrajeme si spolu pohádky, učíme se jak reagovat v různých situacích. Na začátku nás vždycky přivítají plyšoví kamarádi (kočička a pejsek nebo kravička Berta a zajíček Dlouhoouško) a to se těšíme na jejich vyprávění, co se jim zase legračního přihodilo. Pak si zahrajeme nějakou prima hru, třeba na ZOO nebo Štronzo nebo Na sochy. Vyzkoušíme si taky všelijaké dramatické techniky jako třeba pantomimu, hru v roli, improvizaci a další. Někdy nám teta a strejda dovolí loutkové divadlo nebo maňásky a my vymýšlíme vlastní pohádky a příběhy. Často se z nás stanou opravdoví herci v kostýmech a to pak hrajeme třeba pohádku O veliké řepě, O třech medvědech, Boudo, budko a další.

Flétnička

Hra na flétnu nemusí být jen nuda a dřina. Děti se dostanou do poutavého světa, kde ožije nejen flétna, ale i samotné notičky.

Flétna Míla představí dětem pavoučkův domeček, kde bydlí její kamarádi notičky. Každá nota, aby se lépe pamatovala, má své jméno (Honzík, Amálka…) a svoje místo, kde v domečku bydlí. Se samotnou notičkou se dá leccos podniknout. Dokážeme zahrát, jak je jí zima(krátké tóny) nebo jak se klouže na klouzačce (dlouhé tóny). A co teprve, když zvládneme zahrát pár tónů a houslový klíč nám odemkne pěknou písničku pro radost. Flétnička Míla taky děti ráda učí legrácky. Třeba jak si zahrát na indiány, na policii, na houkačku. A když je flétna unavená, pěkně ji očistíme a dáme spát. Správné dýchání je velice důležité pro hru na flétnu, proto úvod každého času s flétničkou věnujeme dýchacím cvičením. Nezní to moc lákavě, ale takový bublifuk, hra na vlak, který nahlas syčí a houká nebo brčko s vodou, které rozezní nádherný potůček, to je zábava. A co taková rozlitá barva, která se foukáním změní v pavoučka nebo plamínek svíčky. To všechno nám může pomoci se naučit správnému dýchání. Děti budou potřebovat trochu Vaší pomoci, abyste si s nimi doma občas zopakovali probrané věci. Máme osvědčené, že potom děti hra mnohem víc baví a těší.

Chytré hlavičky

Baví Vaše dítě řešit různé úkoly, dělat pokusy, zjišťovat, jak co funguje? Tak to jsou Chytré hlavičky právě pro něj. Děti za pomoci dospělých poznávají různé fyzikální zákony, hrají si na objevitele nebo se stávají slavnými vynálezci. Mezi oblíbené pokusy patří třeba „tančící rozinky“, „výbuch sopky“ nebo pokusy se statickou elektřinou. Někdy zkoušíme vyřešit různé hlavolamy nebo třeba zjišťujeme, kdo vynalezl kolo a jak na to přišel.

Předškolák

Předškolák je určený všem dětem, které se v následujícím školním roce chystají do školy.

Děti rozvíjíme v oblastech především grafomotoriky (správné držení tužky, uvolněná ruka, schopnost soustředit se na detaily a jemnosti při psaní – důležité pro správné psaní písmen v budoucnu), matematických představ (umět pojmenovat základní geometrické útvary, kombinovat, počítat, třídit a porovnávat), zrakového i sluchového rozlišování, logického myšlení. Děti se učí správně rozpoznávat barvy, strany, orientovat se v obrázku, vyjadřovat se a mnoho dalších věcí.

Výuka probíhá zábavnou formou (dítě zdobí vázu, doplňuje vlny na moři, vzorkuje prostírání, sestavuje z matematických tvarů různé objekty, vybarvuje, povídá si nad obrázkovou knihou, zpívá si s ukazováním apod.).

Nově jsme začali u předškoláků používat metodu splývavého čtení Sfumato, která se používá jako způsob, jak učit děti, které jsou na to zralé a mají zájem, číst. Díky několikaleté zkušenosti a zejména díky zpětné vazbě od učitelek první třídy naší školy víme, že děti, které k nám na „předškoláka“ chodily, se velmi snadno orientují v úkolech, v zadání práce a v probíraném učivu v první třídě.

Sportovky

Na Sportovkách si děti mohou pořádně zasportovat. Vyzkoušíme si spolu zajímavé pohybové aktivity, především různé sportovní hry. V teplejším období chodíme ven a hrajeme petang, hry s házením balónu, zkoušíme basketbal, líný tenis, fotbal, kuličky, týmové hry, atletické hry a další. V chladnějším období hrajeme florbal, vnitřní fotbal, cvičíme na akrobatických sestavách ALTI a EDA, hrajeme s lanem, hrajeme hokejbal a mnoho dalších. Sportování je prima a když se teta nebo strejda připojí do hry, to je potom teprve zábava.

Šikulky

Kdo si rád něco vyrábí, ať určitě přijde na Šikulky. Učíme se tady lepit, stříhat, vybarvovat, ale taky si vyzkoušíme různé netradiční techniky anebo materiály. Pokaždé si pak domů odnášíme moc hezký výrobek, který je inspirovaný třeba ročním obdobím nebo nějakým zajímavým zážitkem. Za rok si tak vyrobíme spoustu hezkých věcí – např. různá zvířátka, záložky, těžítka, ozdobené rámečky nebo i nějaké hračky.

Táborník

Dětem zábavnou a hravou formou předáváme, jak se chovat v přírodě, co vše se dá dělat v lese a jeho okolí, např. co potřebujeme na cesty přírodou, jaké základní vybavení nosit stále sebou, jednoduché základy první pomoci. Učíme se, jak se v lese zorientovat pomocí značek a jiných ukazatelů, pracujeme s mapou nebo busolou. V létě zkoušíme s dětmi stavět stan nebo třeba vyrazíme na piknik. Děti se učí třídit odpadky nebo vyrábí zajímavé věci z přírodnin a přírodních materiálů.

Tancování

Každou středu se holčičky převléknou do šatiček nebo sukýnek a rázem se z nich stávají malé tanečnice. Pojďme si na chvilinku zatančit s nimi, ale potichu, abychom je nerušili.

Na zahřátí se proběhneme a pak si protáhneme všechny svaly. Pak už se dáme do radostné práce – mazurka „Cib, cib, cibulenka“, tanečky „Už ty pilky dořezaly“, „Pásla ovečky“ a jiné jsou už za těch pár měsíců známé, takže je s lehkostí zvládneme. Nebo tancování se šátky, stuhami, třásněmi nebo prapory, to je taky velká zábava. A co takhle, když uspáváme miminko nebo tančíme jako motýlci na louce plné květin? Ani to pro nás není žádný problém. Tancování je zkrátka moc prima.

Vaření

Při vaření se z dětí na malou chvilku stávají kuchaři a kuchařky. Zábavnou formou pak poznávají základní kuchařské dovednosti. Učí se krájet, míchat, mazat, strouhat, zdobit a rozvíjet tím i jemnou motoriku. Připravují jednoduchá jídla tak, aby byla chutná a dětem se líbila.

Vyzkoušeli jsme různé ovocné a zeleninové saláty, dezerty, obložené mísy, pochoutky z tvarohu a jogurtu (např. nepečené dorty, plněné ovoce, vánoční cukroví, zmrzlinové poháry, koktejly atd.). Jídlo, které si děti připraví, mají k odpolední svačině a to je pak dobrota!

Volné hraní

Všem dětem, kterým jsou alespoň 2 roky, nabízíme možnost pohrát si s maminkami v prostorách školky, a to každý všední den ráno mezi 8:15 a 9:00 h, nebo odpoledne od 15:30 do 16:30 h. Děti se tímto seznámí s prostředím, tetami i dětmi a usnadní jim to nástup do školky. V letních měsících však chodíme v odpoledních hodinách při hezkém počasí na hřiště.