Soutěže a úspěchy 2013-2014

Výhra v celostátním kole soutěže Bible a my

Devět dětí z naší školy se v roce 2014 zúčastnilo celorepublikového kola soutěže Bible a my, které se konalo v Olomouci. Obrovský úspěch jsme zaznamenali v nejmladší kategorii, která je určena žákům 4. a 5. třídy. Všichni tři naši zástupci se probojovali do finále mezi 6 nejlepších a Timovi Pospíšilovi se dokonce podařilo získat celostátní vítězství! Ester Balounová se potom umístila na 4. místě a Dorotka Váňová na 6.

Certifikát společnosti SCIO

V úterý 17. 6. 2014 jsme za pravidelné hodnocení kvality školy získali certifikát “Pečujeme o vzdělávání”. Nyní jsme k němu dostali i banner. Zájemci se díky němu dostanou na stránku společnosti Scio s potvrzením, kde je výslovně uvedeno, že právě naše škola získala certifikát.

Testování Stonožka

Na naši školu chodí žáci, kteří získali OCENĚNÍ za výborné výsledky v testování Stonožka, které společnost Scio realizovala v druhé polovině školního roku 2013/2014.

Vítězství v literární soutěži

Další úspěch na poli literární tvorby na sebe nenechal dlouho čekat. Tentokrát se jednalo o soutěž vyhlášenou Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského. Úkolem bylo napsat text na téma “Zvíře, o kterém bych si rád přečetl”. V úterý se Johanka Matyáštíková z páté třídy v Praze zúčastnila slavnostního vyhlášení výsledků. Její povídka byla oceněna jako nejlepší v dané kategorii. Vítězka obdržela množství zajímavých cen.

Pythagoriáda – okresní kolo pro 5. třídy – máme 2 vítěze

Opět jsme slavili velký úspěch, neboť všech našich 7 páťáků skončilo v první polovině a 5 jich bylo mezi prvními 20, což neměla žádná jiná škola. Jako třešinka na dortu Ondra Mifek a Tim Pospíšil skončili na 1.-4. místě (15b.) s plným počtem bodů. Další byl Filip Kubec na 5.-9. místě (14b.) a Radim Hušek s Martinou Thýnovou se umístili na 10.-20. (13 b.), takže to bylo opravdu vyrovnané.

Pythagoriáda – okresní kolo pro 6. třídy

V této kategorii jsme měli 2 zástupce a Káťa Hrochová s Jendou Sýkorou skončili shodně na 12.-18. místě z 51 soutěžících, což je také výborný výsledek.

Matematický klokan – okresní výsledky

Přinášíme výsledky našich žáků v jednotlivých kategoriích, jak uspěli v našem okrese:

Kategorie Cvrček (2.-3. třída)
1.-2. místo Matěj Dolana
7.-10. místo Ema Hušková
13.-17. místo Adam Černík

Kategorie Klokánek (4.-5. třída)
4.-5. místo Johana Matyáštíková
7.-11. místo Timoteus Pospíšil
12.-13. místo Ondřej Mifek
14.-17. místo Filip Kubec

Kategorie Cvrček (6.-7. třída)
30.-33. místo Jan Sýkora

Matematický korespondenční seminář pro 4. a 5. třídy

Soutěž probíhala celý školní rok, měla pět kol a účastnili se jí žáci ze základních škol z Hradce a okolních měst a obcí. Čtyři kola byla korespondenční a závěrečné páté kolo proběhlo včera na ZŠ Milady Horákové. Ještě po 4. kole jsme měli v první desítce “jen dva” zástupce na 7.-11. místě, ale v posledním kole se naši borci vytáhli a tady jsou jejich výsledky:
2. místo Tim Pospíšil (104b.)
3. místo Filip Kubec (103b.)
5.-8. místo Ondřej Mifek, Martina Thýnová (101b.)
9. místo Jáchym Bednář (100b.)

Super úspěch v klavírní soutěži

To, že je naše škola plná moc šikovných dětí, určitě víte. O to větší radost máme, když někdo uspěje i ve věcech, na kterých pracuje mimo své školní povinnosti. Dnes tu máme jednu speciální velikánskou gratulaci. Eunika Pechánková z šesté třídy úžasně zabodovala v celostátní soutěži Základních uměleckých škol ve hře na klavír, která se konala začátkem května v Praze. Nejenže vyhrála krajské kolo a získala speciální cenu za interpretaci skladby, ale zazářila i v obrovské konkurenci celostátního kola, kde vybojovala mezi studenty hudebních gymnázií skvělé 5. místo.
Eny, moc gratulujeme!

Výsledky naší školy v orientačním běhu

Ve středu 9. dubna se skupina 13 statečných vydala zastupovat naši školu ve 3. kole Ligy škol v orientačním běhu. Statečných doslova, protože “aprílové počasí” si s námi pěkně pohrálo. Foukal silný vítr, teplota se ten den „vyšplhala“ na 9 stupňů, sluníčko několikrát vystřídaly dešťové přeháňky doprovázené i kroupami. Ale výsledky stály za to: Ve svých kategoriích se nejlépe umístily Nikola Thýnová (1. místo) a Marťa Thýnová (2. místo), z chlapců pak Šimon Mifek (3. místo). I ostatní námořníci si vedli skvěle, což dosvědčuje jejich umístění. Gratulujeme k úspěchům. Poslední závod letošního roku se bude konat ve středu 14. května na Stříbrňáku. Těšíme se na posily.

Úspěch v literární soutěži

Na začátku letošního roku zaslalo několik našich žáků ze sedmé třídy své povídky do literární soutěže pořádané Klubem dětských knihoven. Téma letošního ročníku znělo “Nejmoudřejší je číslo”. Čekání na výsledky bylo dlouhé, ale vyplatilo se. Práce Ivy Prášilové byla ohodnocena jako nejlepší v kraji. Odměnou pro nejúspěšnější spisovatele byl celodenní program v Pardubicích, který zahrnoval plavbu na parníku po Labi, návštěvu zámku, prohlídku knihovny a besedu s Markétou Vydrovou, známou ilustrátorkou dětských knih.

Máme vítěze matematické olympiády a další žák je na třetím místě

Tento týden se zúčastnilo pět našich žáků okresního kola matematické olympiády (z celého okresu jen dvě školy měly více účastníků). Všichni páťáci (Filip Kubec, Johana Matyáštíková, Ondřej Mifek, Timoteus Pospíšil a Martina Thýnová) výborně reprezentovali školu. Hned tři z nich se dostali do první desítky mezi 54 řešiteli, což naši výpravu zařadilo mezi naprosto nejlepší (a 11. místo bylo zase naše). S velkým náskokem před ostatními s 94% úspěšností obsadil 1. místo Tim Pospíšil. Další náš zástupce, Ondra Mifek, skončil na 3. místě. Moc gratulujeme!

Evropa ve škole

V měsíci březnu proběhlo vyhodnocení krajského kola výtvarné soutěže Evropa ve škole. Za naši základní školu v tomto kole bojovalo několik prací a s radostí informujeme, že do ústředního kola dvě z nich postupují.

V kategorii 9-12 let z prvního místa postupuje se svou kresebnou prací Mikroskopické jaro Eunika Pechánková. Z vyšší kategorie 13-16 let z prvního místa postupuje malba s názvem Galaxy od Nikoly Müllerové a Barbory Malečkové.

Vyhodnocení ústředního kola proběhne ve dnech 17. a 18. dubna 2014. Držte naším umělcům palce!

Postupujícím i všem dalším účastníkům soutěže, jmenovitě Jáchymu Bednářovi, Martině Thýnové, Matouši Lánskému, Alžbětě Kratochvílové, Elišce Jaklové, Nikole Thýnové, Johaně Šafkové a Deboře Kratochvílové, děkujeme a přejeme jim mnoho inspirace a chuti do další umělecké tvorby.

Nejlepší deváťačka v kraji

Na podzim proběhlo testování 9. ročníků společnosti SCIO. Aneta Peterová získala nejlepší výsledek v Královéhradeckém kraji v testování německého jazyka mezi žáky základních škol. Němčinu se Anet učí tři roky a věříme, že bude motivací i pro všechny ostatní!

Úspěch v literární soutěži

Úspěchy sklízíme také v literárních kláních. Soutěžní povídka Euniky Pechánkové z 6. třídy ke knize Neobyčejný kluk byla z mnoha set prací vybrána odbornou porotou mezi 30 nejlepších z celé České repuliky. V závěrečném souboji čtenářského hlasování se pak umístila v první třetině. Knížka Neobyčejný kluk autorky R. J. Palaciové popisuje jeden školní rok očima páťáka Auggieho a jeho kamarádů. Citlivým způsobem přibližuje problematiku života dětí s fyzickým znevýhodněním a pravdivě se zabývá situacemi, které jsou mezi dětmi typické. Není náhodou, že ač máme tuto laskavou knížku ve školní knihovně teprve krátce, stihla ji přelouskat už řada dětí napříč ročníky.

Naši florbalisté jsou druzí nejlepší v kraji

Deset žáků ze čtvrté a páté třídy se zúčastnilo v pondělí krajského kola Školského poháru ČP, do kterého postoupili jako nejlepší škola z Hradce Králové. Hned v prvních zápasech měli kluci výraznou převahu – ve skupině porazili každého soupeře s minimálně pětigólovým rozdílem. V semifinále se utkali s týmem Bodlinka Dobruška, které zdolali 10:3. Ve finále na ně čekal silný soupeř ze ZŠ Strž. Byl to vyrovnaný boj do posledních vteřin, naši bojovali týmově a spravedlivě, ale soupeř byl tentokrát silnější, s výsledkem 6:4 jsme se tedy umístili na skvělém 2. místě. Je to velký úspěch a jsme na kluky právoplatně hrdí! Dík patří celému týmu ve složení Jonáš Velc, Šimon Marha, Vojta Suchomel, Tim Pospíšil, Jáchym Bednář, Filip Kubec, Ondra Mifek, Adam Maleček, Štěpán Heger a Dan Škrášek.

Konverzační soutěž v angličtině

Vypadá to, jako by se roztrhl pytel s nejrůznějšími soutěžemi a olympiádami a naši žáci slaví různé úspěchy. Minulý týden se mezi naše šikovné reprezentanty zařadily také Iva Prášilová (7. třída) a Aneta Peterová (9. třída). Tentokrát porovnávaly své znalosti a dovednosti v okresním kole konverzační soutěže v angličtině, které se konalo 11. února na 1. soukromém jazykovém gymnáziu v Hradci Králové. Čekala na ně písemná část, skládající se z poslechu a porozumění čtenému textu, a ústní část, kde bylo za úkol reagovat na otázky z různých konverzačních okruhů a samostatně hovořit. Konkurence byla opravdu veliká, a i když jsme ani v jedné kategorii nedosáhli na medaile, obě dívky si vedly velmi dobře a svým umístěním (11. a 15. místo) rozhodně potvrdily svůj talent i kvalitní přípravu.

Úspěch ve výtvarné soutěži

Ve výtvarné soutěži, kterou pořádalo středisko volného času Bájo Česká Skalice, zaznamenala veliký úspěch Nelinka Velcová z 2. třídy. Soutěž měla téma „Od pramene k oceánu“ a zapojilo se 545 dětí z 59 škol a školských zařízení z Královéhradeckého a Pardubického kraje. I přes takto velikou konkurenci však Nelinky obrázek zaujal natolik, že ho porota vybrala jako vítězný v kategorii děti 7-8 let.

A ještě jedna zajímavost k vítěznému obrázku: Když Nelinka obrázek do školy přinesla, byla její paní učitelka zrovna nemocná a tak obrázek zůstal odložený na poličce. Když se na obrázek přišlo, bylo už téměř čtrnáct dní po uzávěrce soutěže, ale paní učitelka to nevzdala a pořadatele zahrnula telefonáty. Ti nakonec souhlasili, že přimhouří obě oči a obrázek do soutěže přijmou. A jak vidíte, vyplatilo se!

Gratulujeme Nelince k 1. místu a až se obrázek vrátí z vernisáže, podělíme se s vámi o jeho fotografii.

Soutěže se zúčastnili i další žáci – Adámek Černík a Šimon Peterka ze 3. třídy. I jejich práce byly velice zdařilé.

Výtvarné soutěže, kterou pravidelně pořádá středisko volného času Bájo jsme se nezúčastnili poprvé. V červnu 2013 zde zaznamenala úspěch Ester Balounová, která ve své kategorii získala čestné uznání.