Soutěže a úspěchy 2014-2015

5. místo na mezinárodním florbalovém turnaji OpenGame 2015

Gratulace florbalistům z Kyjovské! Gratulujeme Šimonu Marhovi, Jáchymu Bednářovi, Štěpánu Hegerovi, Vojtovi Suchomelovi, Ondřeji Mifkovi, Janu Vaculíkovi, Timovi Pospíšilovi a Jonáši Velcovi! Na mezinárodním florbalovém turnaji OpenGame 2015 v Brně v kategorii mladších žáků obsadili nádherné 5. místo v konkurenci 33 týmů.

Velký úspěch prací z literárního projektu Staň se i ty spisovatelem

Ohromná gratulace patří Barboře Čechové, Ivě Prášilové, oběma z 8. třídy, a Marku Musilovi ze 6. třídy. V literární soutěži Literární Vysočina byli oceněni za svá díla Čestným uznáním v kategorii Poezie a Próza, a to v konkurenci 138 dospěláckých prací. Bára se zúčastnila i slavnostního předání v Praze.

2. místo ve florbalovém turnaji v Kuklenách

Kluci z Kyjovské hráli v druhém červnovém týdnu florbalový turnaj v Kuklenách. Skončili na krásném 2. místě, když ve finále nestačili na tým z Předměřic a podlehli mu až v samostatných nájezdech 2:1. Daniel Tomš byl vyhlášený jako 3. nejlepší střelec turnaje, kterého se spolu s ním zúčastnili Max Adami, Sam Doksanský, Matěj Velc, Matyáš Velc, Vít Heger, Tim Pospíšil, Jan Vaculík, Ondřej Mifek, Jáchym Bednář a Štěpán Heger.

Splnění Bronzové expedice DofE

Tým z deváté třídy ve složení Vít Heger, Klára Halamková, Nikol Müllerová a Tereza Vidurová, která k nám docházela ze ZŠ SNP, splnil podmínky bronzové úrovně Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Po celý rok žáci plnili oblasti dovednost, sportovní aktivita a dobrovolnictví. Třešničkou na dortu byla expedice, jejímž cílem bylo dobré fungování v týmu a pomoc v národní kulturní památce Hospital Kuks. Gratulace patří i Matěji Velcovi, který plnil úkoly a dobrovolnictví, vzhledem k úrazu nohy nemohl splnit expedici. 12. 6. odjíždí úspěšní členové týmu do Prahy na slavnostní předání cen. Hodnotitelem expedice byla Kateřina Pohanková.

Vítězství v orientačním běhu závodu Ligy škol

Klobouk dolů všem, kteří ve středu 20. 5. běželi závod Ligy škol v orientačním běhu – i přes nepříznivé deštivé podmínky se nám v těžkém lesním terénu podařilo obstát ve velké konkurenci žáků z 15 škol. Gratulujeme Adamovi Černíkovi k 1. místu a Nikole Thýnové k 3. místu ve svých kategoriích. Další velká gratulace patří Davidu Ficencovi k 7. místu v jeho kategorii. V konečném pořadí naše škola tento rok obhájila 6. místo.

3. místo ve Zlatém listu

Gratulujeme týmu z prvního stupně Barboře Stejskalové, Samovi Lambertovi, Matěji Valíkovi, Lukáši Kunešovi a Janu Dostálovi. Obsadili v krajském kole Zlatého listu nádherné 3. místo. Byl to krásný den, kdy tým zažil stezku v přírodě s mnoha odborníky, mezi nimi i s geologem, herpetologem nebo ornitologem. Všechny naše týmy sbíraly první zkušenosti s touto prima týmovou soutěží. Děkujeme všem, že byli odvážní a zapojili se.

2. místo v minikopané v Chlumci nad Cidlinou

Velká gratulace patří klukům z Kyjovské – z páté třídy Šimonu Marhovi, ze sedmé Danovi Tomšovi, z osmé třídy Matyáši Velcovi a šesťákům Ondrovi Mifkovi, Adamu Malečkovi, Jáchymu Bednářovi, Filipu Jakubcovi, Timovi Pospíšilovi a Jonáši Velcovi, kteří se umístili na turnaji v minikopané v Chlumci nad Cidlinou na krásném 2. místě z 5 soupeřících týmů. První zápas vyhráli 3:0 nad Nechanicemi, druhý skončil remízou 0:0 se ZŠ Milady Horákové, třetí zápas nad favoritem skupiny nečekaně vyhráli 1:0. Poslední zápas se ZŠ Nový Bydžov skončil remízou 1:1. Přestože jsme dostali pouze 1 branku, skončili jsme na druhém místě.

Úspěšní v okresním kole Pythagoriády

V kategorii 6. třída skončil na skvělém 1. – 3. místě Ondřej Mifek, Tim Pospíšil byl těsně na 4. – 5. místě a Jáchym Bednář stále ještě jako úspěšný řešitel na 11. – 16. místě. V této kategorii jsme měli srovnatelné výsledky i s Biskupským gymnáziem B. Balbína. V kategorii 5. třída se nejlépe prosadil Matěj Dolana ze 4. třídy, stal se úspěšným řešitelem a je dost možné, že to byl jediný čtvrťák mezi úspěšnými řešiteli. V kategorii 7. třida se stal úspěšným řešitelem Jan Sýkora, náš jediný zástupce obsadil 17. – 26. místo. V kategorii 8. třída jsme měli 2 zástupce a Sam Doksanský a Max Adami se oba stali úspěšnými řešiteli. Mezi základními školami je to velmi pěkný výsledek, pouze ještě ZŠ SNP měla dva úspěšné řešitele. Všem gratulujeme!

Vítězství v pěvecké soutěži Praskačský zpěváček

V úterý 28. 4. se zpěváci z prvního až pátého ročníku vydali na pěveckou soutěž do Praskačky. Sraz byl ráno na Mandysce, kde se rozezpívali, a jelo se směr Praskačka.  Po slavnostním zahájení se hned začalo soutěžit. Zpěváčci předvedli parádní výkony a pro porotu to musel být nelehký úkol – vybrat ty nejlepší. O přestávce byli všichni pozváni k drobnému občerstvení. A následovalo slavnostní vyhlášení. S velkou radostí jsme zjistili, že se Jáchym Machek (4. tř.) umístil na 1. místě, Eliška Víravová (4. tř.) na 2. místě a Eliška Kočnarová (5. tř.) získala za svůj výkon speciální ocenění poroty. Ti, kteří si neodnesli ocenění poroty, si ale odnesli medaili, diplom, hezké dárky a hlavně dobrý pocit ze zpívání.

 Umístění v soutěži Project Competition

V dubnu navštívila naši školu zástupkyně nakladatelství Oxford University Press, aby nám pogratulovala k umístění v soutěži Project Competition, o které jsme vás již informovali. Dětem, které na projektu pracovaly, předala dárky (knížky a upomínkové předměty), a zároveň jsme také dostali několik skvělých materiálů do naší anglické knihovny. Pro žáky to bylo nejen ocenění za jejich práci, ale určitě i výbornou motivací do dalších podobných projektů.

2. nejúspěšnější škola v Královéhradeckém kraji v Matematickém klokanovi

Naše škola se  stala 2. nejúspěšnější školou ze všech základních škol a víceletých gymnázií v Královéhradeckém kraji v kategorii Benjamín (6. – 7. třída). Za toto umístění vděčíme úspěšným řešitelům a počtářům – na krásném 6. místě se umístil Jan Sýkora, na 9. místě Martina Thýnová a na 21. místě Filip Kubec. V kategorii Klokánek (4. – 5. třída) se umístil na 7. místě Adam Černík a na 35. místě Matěj Dolana.  V kategorii Kadet (8. – 9. třída) obsadila 31. místo Tereza Petráčková.

2 vítězství ve Zlatém listu

Základní kolo Zlatého listu proběhlo dnes 20. dubna za krásného počasí v Přírodní památce Na Plachtě. Týmy stezku prošly, plnily úkoly a po celém dopoledni víme i vítěze, kteří se stoprocentně podívají do Prachova a zúčastní se krajského kola. Tým sedmáků ve složení Adéla Palečková, Vojta Pithart, Marek Vojáček, Matěj Pazourek a Katka Hrochová vyhrál kategorii starších. V kategorii nejmladších vyhrál tým z Mandysky. O vítězství se zasloužili Samuel Lambert, Matěj Valík a Lukáš Kuneš, všichni ze 3. třídy, a z 2. třídy Barbora Stejskalová, Antonín Kočnar a Jan Dostál. Mladší tým ZŠ Úprkova nás porazil.

Matematický klokan – úspěšní v okrese

V letošním roce jsme zaznamenali skvělé úspěchy hned ve 3 kategoriích. V kategorii Klokánek (4. – 5. třída) skončil Adam Černík na krásném 4. místě, Matěj Dolana byl 13. a Dorothea Váňová 14. V této kategorii se porovnávaly výsledky prvních 3 řešitelů za každou školu, takže všichni naši zástupci skončili do 15. místa. V kategorii Benjamín (6. – 7. třída) se už porovnávají výsledky prvních 10 zástupců za každou školu a v této kategorii 7 našich řešitelů skončilo do 20. místa. Na skvělém 6. místě byl Jan Sýkora, na 7. místě Martina Thýnová, na 13. místě Filip Kubec a Timoteus Pospíšil s Ondřejem Mifkem byli na 19. – 24. místě. V kategorii Kadet (8. – 9. třída) jsme zaznamenali výrazný posun proti předchozím rokům, Tereza Petráčková skončila na krásném 15. místě a Daniel Horyna byl 19., což je veliký úspěch, protože do 25. místa se dostali pouze 4 řešitelé ze základních škol (všichni ostatní řešitelé byli z víceletých gymnázií).

1. místo v celostátním kole soutěže v německém jazyce

V dubnovém celostátním kole v německém jazyce pro bilingvní žáky získala Michaela Králová z 9. třídy 1. místo. Po úspěchu v okresním kole, kde získala také 1. místo, uspěla i v Praze na výbornou.

Úspěšné video 4. třídy v Jom ha-šoa

 K 70. výročí osvobození a konce druhé světové války vyhlásil institut Terezínské iniciativy výtvarně-literární soutěž s tématem Návraty a nenávraty. Námořníci ze čtvrté, druhé a první třídy natočili krátké video, které bylo inspirováno knihou O chlapci, který se nestal číslem. Protože jsou naši námořníci šikulové, vybrala odborná komise z celkem 430 soutěžních prací jejich video mezi nejzdařilejší. V pondělí 13. 4. se tak dva zástupci z Mandysky vydají do Prahy na předávání cen, besedu s pamětnicí a prohlídku výstavy Jáchymka o dějinách židovské školy.

Dvakrát první v orientačním běhu

Ve středu 15. 4. se za krásného slunečného počasí uskutečnil první jarní závod Ligy škol v orientačním běhu. Po levém břehu Labe tam a po pravém zase nazpátek u areálu Tenis – centra DTJ se proběhlo 22 našich žáků. V konkurenci 14 škol si ZŠ Sion polepšila o jednu příčku na celkové 6. místo. Mezi jednotlivci nejvíce zabodovali Adam Černík – 1. místo v kategorii 4. – 5. tříd a Nikola Thýnová – 1. místo v kategorii 8. – 9. tříd. 

1. místo v matematické olympiádě

Ve středu 8. 4. se konalo okresní kolo matematické olympiády. Gratulujeme Ondrovi Mifkovi a Jáchymu Bednářovi za skvělé dělené 1. místo, oběma ze 6. třídy. Za účast a reprezentaci děkujeme Martině Thýnové, Timovi Pospíšilovi, Filipu Kubcovi – všem ze 6. třídy, Janu Vaculíkovi ze 7. třídy a Samuelovi Doksanskému z 8. třídy.

12. ročník soutěže v anglické recitaci a zpěvu “O bílého havrana E. A. Poea”

V úterý 24. března se konal v prostorách pardubické radnice a v Evropském spolkovém domě 12. ročník soutěže v anglické recitaci a zpěvu „O bílého havrana Edgara Allana Poea”. Katka Hrochová recitovala báseň od autora Bruce Lansky How to Torture Your Teacher (Jak mučit svého učitele) a Eunika Pechánková báseň od Roalda Dahla Little Red Riding Hood and the Wolf. Oběma recitátorkám se to moc povedlo a v konkurenci 15 dětí obsadily obě se stejným počtem bodů nádherné 3. místo.

Krajské kolo soutěže v německém jazyce pro bilingvní žáky

Michaela Králová z 9. třídy získala v březnu v krajském kole soutěže v německém jazyce pro bilingvní žáky 99 bodů z možných 100 a obsadila tak nádherné 1. místo, čímž si zajistila postup do celostátního finále v Praze, které se koná 13. dubna. Krajské kolo proběhlo na Prvním soukromém jazykovém gymnáziu v Hradci Králové.

Celostátní kolo soutěže Bible a my

V březnu se v dalekých Hustopečích u Brna konalo celostátní kolo soutěže Bible a my. V konkurenci asi 130 dětí z 20 okresů jsme se neztratili. Všichni účastníci si vedli velmi dobře a největší gratulace patří Dorotce Váňové, která obsadila ve své kategorii 2. místo, a Timovi Pospíšilovi, který byl ve své kategorii třetí.

Okresní kolo konverzační soutěže v AJ

V okresním kole konverzační soutěže v AJ kategorie IA žáků do sedmých tříd se na 2. místě umístila Eunika Pechánková.

Krajské kolo konverzační soutěže v AJ kategorie IIC

V krajském kole anglické konverzační soutěže kategorie IIC zabojovala a zabodovala Adéla Palečková. Na půdě Prvního soukromého jazykového gymnázia obsadila krásné 3. místo.

Celosvětová soutěž The Project Competition vydavatelství Oxford University Press

V předvánočních projektech pracovala skupinka dětí na plakátu do celosvětové soutěže The Project Competition vydavatelství Oxford University Press. Plakát porotu zaujal a vybrali ho do své galerie nejlepších děl.

Ústřední kolo jazykové soutěže Basic Lingua 2014

Před vánočními prázdninami proběhlo ústřední kolo jazykové soutěže Basic Lingua, která je soutěžním projektem PSJG, ve kterém si mohou žáci základních škol a studenti víceletých gymnázií rozvíjet a měřit své jazykové dovednosti a kompetence v anglickém jazyce prostřednictvím renomovaných mezinárodních testů a zkoušek City&Guilds. Na 2. místě se umístila Eunika Pechánková a na 5. Michaela Králová.

Meziškolní turnaj ve florbalu

Pochvala za reprezentaci školy náleží klukům, kteří se zúčastnili v listopadu 2014 meziškolního turnaje ve florbalu. Úspěšní byli jak mladší, tak starší žáci.

Logická olympiáda

Nominační kola logické olympiády se uskutečnila v říjnu 2004, zúčastnili se jich David Rumpík a Matěj Vošmik, oba z 5. třídy. Matějovi se podařilo postoupit do okresního, Davidovi až do krajského, kterého se 7. listopadu 2014 zúčastnilo v Hradci Králové 47 dětí. David skončil na nádherném 3. místě a postoupil do celostátního kola. Celostátní kolo proběhlo 1. prosince 2014 na Pražském hradě – celkově se David Rumpík umístil na 49. místě z celkového počtu cca 12 000 přihlášených dětí v kategorii A (1. – 5. třída ZŠ).

Liga škol v orientačním běhu

17. září se na Slezském Plovárně (Slezské Předměstí) konala Liga škol v orientačním běhu. V kategorii DI (dívky 1. – 3. tř.) získala 2. místo Amáta Jochecová, v kategorii DIV (dívky 8. – 9. tř.)obsadila nádherné 1. místo Nikola Thýnová a v kategorii HII (chlapci 4. – 5. tř.) vybojoval krásné 3. místo Adam Černík. 2. kolo Ligy škol proběhlo 15. 10. v Tenis – centru DTJ. Nikola Thýnová obhájila ve své kategorii 1. místo, Adam Černík si ve své kategorii polepšil a obsadil úžasné 2. místo.