Soutěže a úspěchy 2015-2016

4. kolo Ligy škol

Za krásného slunečného počasí se ve středu 11. května, kdy se slavil World Orienteering Day, uskutečnil v lesích za Biřičkou letošní poslední závod Ligy škol v orientačním běhu. Výprava naší školy čítala úctyhodných 26 závodníků (23 z Mandysky a 3 z Kleinerových). Ve svých kategoriích se nejlépe dařilo Davidu Ficencovi (3. místo), Jakubu Sýkorovi (6. místo), Adamu Černíkovi (3. místo) a Martině Thýnové (2. místo). Několik dalších se umístilo do 10. místa –  všem moc gratulujeme. Nejvíc nás však těší, že jsme si závod i celé odpoledne pěkně užili, navzájem si fandili a do cíle všichni šťastně doběhli.

Pohár rozhlasu – mladší žáci

Okresního kola Poháru rozhlasu pro mladší žactvo v okrese Hradec Králové se zúčastnili v pátek 6. května na TJ Sokol Hradec Králové ze 7. třídy Ester Balounová, Anna Porkertová, Martina Thýnová, Denisa Dachovská, Jáchym Bednář, Filip Kubec, Jonáš Velc, Štěpán Heger a Adam Maleček, ze 6. třídy Zuzana Holasová, Eliška Kočnarová, Dorotea Váňová, Radka Hrochová a Vojtěch Suchomel a z 5. třídy Filip Jochec a Adam Černík . Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a pěkné výsledky.

Turnaj v minifotbale 6. a 7. tříd

V prvním utkání minifotbalu 6. a 7. tříd náš nerozběhaný tým nastoupil 5. května proti domácím ZŠ Smiřice. Hned na začátku zápasu jsme inkasovali branku, ale pak po celou dobu jsme soupeře přehrávali. Jen tu šanci jsme nedokázali proměnit, nakonec z rohového kopu vlastní gól Smiřic zařídil vyrovnání. Bohužel 10 vteřin před koncem přišla chybná rozehrávka, a tak jsme prohráli 1:2. K druhému zápasu jsme nastoupili proti ZŠ Černilov, tento zápas jsme byli také po celou dobu lepším týmem, ale soupeř dokázal oproti nám proměnit šance. Po poločase jsme prohrávali 0:2, do druhého poločasu jsme šli s tím, že to zvládneme otočit. A to se také podařilo – zvítězili jsme 3:2. Další utkání proti silnějším soupeřům jsme nezvládli a prohráli se ZŠ Milady Horákové 1:3 a 1:2 se ZŠ Štefcova. Celý turnaj nás provázela smůla neproměněných šancí, tyček a břeven jsme dali požehnaně. Tak jsme nakonec obsadili pěkné 4. místo. Kluci Ondřej Filip, Timoteus Pospíšil, Adam Maleček, Štěpán Heger, Vojtěch Suchomel, Filip Kubec, Tomáš Adami, Ondřej Mifek a Jáchym Bednář se nenechali výsledky rozhodit a užívali si chvíle volna nohejbalem.

Zpívali na Praskačském zpěváčku

V úterý 26. dubna proběhla v nedaleké Praskačce pěvecká soutěž. Ta se nesla v duchu 60. let a začala tedy písní Pátá, která se linula celým dopolednem. Osm dětí z Mandysky a dva žáci 5. třídy si proto tuto píseň stále zpívali. Mimo ni však zazpívali také své soutěžní písně s klavírním doprovodem, za který děkujeme tetě Žanetě Potměšilové. Konkurence byla veliká a i přes to, že se žáci neumístili, zažili velký úspěch. Za skvělé výkony a odvážné vystupování si nakonec odnesli diplomy, drobné dárky a hlavně si vychutnali tu nejlepší zmrzlinu.

Čtvrtí v republice – Sapere – vědět jak žít

Katka Brtníková, Sam Lambert a Štěpa Šimek se vydali 27. dubna do Prahy na celorepublikové finále soutěže Sapere – vědět, jak žít. Byl to den plný extra zážitků. Po adrenalinové cestě autobusem, kdy jsme na téměř hodinu uvízli v dopravní zácpě na dálnici, jsme do historických prostor Emauzského opatství doběhli přesně na start naší kategorie. Jazyk jsme měli až na vestě, ale naši námořníci jsou prostě borci a do soutěže se pustili ze všech sil. A ve veliké konkurenci si nakonec v semifinále vybojovali krásné 4. místo. Gratulujeme! A jako odměnu za perfektní výkon si potom užili nádhernou procházku Prahou.

Vítězství a postup ve Zlatém listu

A výsledku Zlatého listu jsou tu! Oba naše týmy z Mandysky postupují do krajského kola v Prachově. 1. tým nás bude reprezentovat ve složení Barbora Stejskalová, Jan Dostál, Antonín Kočnar, Samuel Hrdinka ze 3. třídy a Jakub Hrabovský a David Zuščák ze 2. třídy. Druhý tým je složený ze čtvrťáků – Zuzana Knápková, Lukáš Kuneš, Jakub Vaculík, Šimon Mifek, Matěj Valík a posila týmu ze šestky Filip Truhlář. Neméně úspěšní byli i přírodovědci z druhého stupně, kde postupují ze 6. třídy Dorotea Váňová, Vojta Suchomel, David Rumpík, Eliška Kočnarová, Amálie Peterová a tým 8. třídy Jan Sýkora, Maty Pazourek, Marek Vojáček, Matouš Lánský a Adéla Palečková, který byl velmi silný a měl nejlepší výsledky 71/80! Dále se umístil tým 9. třídy ve složení Nika Thýnová, Stefan Lambert, Dominika Vrablicová a Jáchym Dršata z osmičky. 

První v soutěži Jom ha-šoa

Tématem letošního čtvrtého ročníku soutěže Jom ha-šoa byla Pomoc lidem v nouzi. Soutěž byla vyhlášena v kategorii výtvarné, literární a filmové, novinkou letošního ročníku byla i kategorie hudební. Celostátní kolo soutěže čeká na Ellu Lambertovou, Adélu Pospíšilovou ve výtvarné kategorii a Katku Brtníkovou v literární kategorii, které se v krajských kolech umístily na 1. místech. Holkám gratulujeme a držíme pěsti.

3. kolo závodu Ligy škol

A tady jsou výsledky 3. kola Ligy škol v orientačním běhu! Za krásného slunného počasí si všichni závod ve středu 13. dubna moc užili, všichni nakonec úspěšně doběhli do cíle a někteří získali i další body do celkového hodnocení škol. Nikole Thýnové gratulujeme k 1. místu, Martině Thýnové ke 3. a Madlence Rumpíkové k 8. místu ve svých kategoriích. Z chlapců se nejlépe umístili Adam Černík na 3. místě a Honzík Dostál na 10. místě.

Zvítězili v krajském kole soutěže Sapere – vědět jak žít

Tři naši čtvrťáci – Katka Brtníková, Štěpán Šimek a Sam Lambert se stali vítězi krajského kola soutěže Sapere – vědět jak žít, ve kterých soutěžilo celkem 171 školních týmů. Postupují do celostátního finále, které se koná dne 27. dubna 2016 v historických prostorách Emauzského opatství v Praze. Gratulujeme jim ke skvělému výsledku a držíme jim palce.

Druháci krajskými vítězi ve čtenářství

Velký úspěch slaví i naši čtenáři! Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky vyhlásil v rámci Března – měsíce čtenářů akci, při které hledal své největší čtenáře. Letos soutěžily čtenářské třídy a do této akce se zapojila naše druhá třída domácí školy, která se stala krajskou vítězkou soutěže! Největší počet přečtených knih měl Matouš Faltis. Bravo, gratulujeme!

Vítězky v recitační soutěži Havran

22. března proběhla v Pardubicích v Evropském spolkovém domě recitační soutěž Havran v anglickém a německém jazyce. Školu reprezentovaly Dorotea Váňová, Adéla Posípíšilová, Eva Petrová v anglické recitaci a v německé Dominika Vrablicová. Výkony všech byly perfektní a v konkurenci 16 recitujících obsadila Adélka 1. místo a Evča 2. místo. Gratulujeme!

Úspěšnými řešiteli v Pythagoriádě 5. tříd

Všichni naši zástupci na okresním kole Pythagoriády 5. tříd byli úspěšní. Ema Hušková a Matěj Dolana jsou úspěšnými řešiteli, Adam Černík skončil na 3. – 11. místě, přitom ztratil z 15 možných bodů jen jediný. Gratulujeme!

Čtvrtí v sálové kopané

15. března proběhla sálová kopaná v hale ZŠ Štefánikova. Naši školu reprezentovali Šimon Marha, Jonáš Velc, Adam Maleček, Jáchym Bednář, Tom Adami, Tim Pospíšil, Štěpán Heger, Matyáš Velc a Max Adami. Ze 6 škol se umístili na 4. místě. Gratulujeme.

Celostátní kolo soutěže Bible a my

Ve středu 16. března reprezentovali naši školu v celostátním kole soutěže Bible a my v Brně Lukáš Kuneš, Tim Pospíšil a Iva Prášilová. Průběh jednotlivých kol byl velmi napínavý a výsledky vyrovnané. Gratulujeme Timovi ke krásnému 5. místu v konkurenci dětí z 21 okresů ČR.

Na stupni vítězů v soutěži v anglickém jazyce IIC

Ani v anglickém jazyce jsme nezůstáváme pozadu. Gratulujeme Adéle Palečkové z 8. třídy k nádhernému 2. místu v krajském kole soutěže IIC – rodilých mluvčích, která se uskutečnila 15. března v Hradci Králové.

Okresní kolo olympiády v českém jazyce

Tento týden proběhlo okresní kolo olympiády v českém jazyce. Konalo se na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové a naši školu reprezentovala Dominika Vrablicová a Nikola Thýnová. Oběma deváťačkám gratulujeme, ze 40 účastníků z celého okresu se umístily v polovině žebříčku.

Okresní kolo recitační soutěže – 1. místo v kategorii 2. a 3. tříd

Ve středu 24.2. se konalo okresní kolo recitační soutěže v divadle Jesličky. Naši školu reprezentovala Magdaléna Rumpíková (3. třída), Katka Brtníková (4. třída) a Eliška Víravová (5. třída). Holky předvedly perfektní výkon a v obří konkurenci se dokázaly výborně prosadit. Madlenka Rumpíková zvítězila v kategorii 2. a 3. tříd a postupuje do krajského kola. Katka Brtníková se v kategorii 4. a 5. tříd umístila mezi osmi nejúspěšnějšími a obdržela čestné uznání poroty. Všem holkám moc gratulujeme a Madlence držíme palce v krajském kole.

Okresní kolo soutěže Bible a my

Bible a my – okresního kola se účastnilo v každé kategorii 6 lidí a z nich postupuje pouze jeden do ústředního kola, které se bude konat 16. března v Brně.

I. kategorie (4.-5. třída)
1. Lukáš Kuneš 23
2. Eliška Hrnčiariková 22,5
3. Eliška Pourová 20

II. kategorie (6.-7. třída)
1. Tim Pospíšil 19,5
2. Klárka Potočková 16
3. David Rumpík 15,5

III. kategorie (8.-9. třída)
1. Iva Prášilová 18
2. Eny Pechánková 18
3. Domča Vrablicová 18

Školní kolo olympiády v českém jazyce

V druhém prosincovém týdnu proběhlo školní kolo olympiády v českém jazyce. Školního kola se zúčastnili deváťáci a úkolů se zhostili velmi dobře.  Nejlépe ze všech se umístily Dominika Vrablicová a Nikola Thýnová, obě postupují do okresního kola, které se koná 8. února 2016 na Gymnáziu J. K. Tyla. Držíme jim pěsti.

Pátí v krajském kole ve florbale

Ve středu 9. prosince se konalo na ZŠ Strž krajské kolo ve florbalu. Kluci ve složení Šimon Marha, Filip Kubec, Jonáš Velc, Tim Pospíšil, Dan Škrášek, Jáchym Bednář, Ondřej Mifek, Štěpán Heger a Jan Vaculík zabojovali a obsadili krásné 5. místo.

Ocenění ve Face2art

V sobotu 12. prosince vyrazila do Prahy Dominika Vrablicová, Adéla Pospíšilová a Nikola Thýnová, aby se zúčastnily vyhlášení umělecké soutěže Face2art. A neodešly s prázdnou. V kategorii píseň získaly holky jako jediné CENU HUDEBNÍ MLÁDEŽE, která celou soutěž pořádá a kterou předávala slavná skladatelka a zpěvačka Hanka Robinson. V další kategorii fotografie získala CENU PUBLIKA Adéla Pospíšilová, jejíž fotografie se na webu face2art líbily nejvíce. Získala ocenění od známého fotografa celebrit Roberta Vana a také jeho vlastnoručně podepsanou knihu i s věnováním.

Na vyhlášení byly i další slavné osobnosti jako choreografka Nataša Novotná, skladatel Vlastislav Matoušek, spisovatelka Nataša Fischerová a Jiří Žáček, kterému jsme popřáli a zazpívali k 70. narozeninám. Olga Sommerová, i když nepřítomna, se krátkými poznámkami podělila o chválu nad díly ze soutěže. Všem moc gratulujeme a máme velikou radost z tak velkého úspěchu.

Školní kolo dějepisné olympiády

Dějepisná olympiáda – byla tematicky zaměřená na vládu Lucemburků a především Karla IV. v českých zemích. Školního kola se zúčastnilo celkem 10 žáků z 8. a 9. třídy. Čtyři z nich se stali úspěšnými řešiteli – dosáhli více než 60% z celkového počtu 80 bodů. Nejlepší z nich – Dominika Vrablicová – postupuje do okresního kola, které se bude konat 18. 1. 2016.

Úspěšní řešitelé:
1. Dominika Vrablicová 61 bodů
2. – 3. Jáchym Dršata 60 bodů
          Nikola Thýnová 60 bodů
4. Stefan Lambert 59 bodů

Vítězství v okresním kole ve florbale

Ve středu 25. 11. proběhlo Okresního kolo florbalového turnaje. V okresním kole se už hrálo 5+1 a 16 minut superhrubého času. Naši přišli na turnaj v 7 hráčích do pole, tak se dalo očekávat, že turnaj bude náročný. V prvním utkání na ně čekal nejtěžší soupeř, a to ZŠ Bezručova, na kterou si v úvodu dokázali vytvořit tlak a vstřelit branku. Po zbytek utkání se snažili udržet si těsný náskok, to se podařilo a zvítězili 1:0. V druhém zápase hráli proti Předměřicím, které kluci dokázali porazit 3:0. Ve třetím utkání je čekal soupeř ze ZŠ Chlumec nad Cidlinou. V tomto zápase jsme v polovině zápasu vedli 3:0 a zdálo se být vše, jak má. Soupeř se ale nevzdal, vstřelil po dorážce první branku a v příští minutě další. Zápas nakonec kluci uhlídali a vyhráli 4:2. V posledním utkání už bylo rozhodnuté, že i Okresní kolo vyhrajeme. Poslední zápas proti týmu ZŠ Kukleny vyhráli 4:2. Bez ztráty bodu prošli naši kluci do Krajského kola, které se bude konat začátkem prosince. Gratulujeme týmu ve složení Vojtěch Suchomel, Filip Kubec, Jonáš Velc, Timoteus Pospíšil, Jáchym Bednář, Ondřej Mifek, Štěpán Heger a Jan Vaculík.

Vítězství v okrskovém kole ve florbale

V posledním listopadovém týdnu se na ZŠ Milady Horákové uskutečnilo Okrskové kolo ve florbale pro ročníky 2002 a 2003. V prvním utkání náš tým ve složení Vojtěch Suchomel, Šimon Marha, Jonáš Velc, Timoteus Pospíšil, Jáchym Bednář, Ondřej Mifek, Štěpán Heger a Jan Vaculík porazil ZŠ Mandysova 9:1. Ke druhému utkání nastoupili kluci proti ZŠ Habrmanova, nad kterou vyhráli 5:1. Nejtěžší soupeř ve skupině – ZŠ Sever – nás chvíli trápil, ale důležité utkání kluci nakonec zvládli v poměru 5:3. Poslední zápas jsme odehráli proti sousední škole ZŠ Milady Horákové, kde bylo vše rozhodnuté… tak se zápas odehrál v pohodovém tempu. Kluci si pohlídali vítězství v poměru 5:1. Turnaj jsme vyhráli, a tím jsme si zajistili postup do Okresního kola, které se konalo hned následující den.

Sbíráme úspěchy v orientačním běhu

Ve středu  21. října se konal přeložený závod Ligy škol v orientačním běhu, do kterého se naši běžci v asi rekordním počtu (téměř 30) opět úspěšně zapojili. Ve svých kategoriích si pro 2. místo doběhli David Ficenec ze 3. třídy a Adam Černík z 5. třídy, v nejstarší kategorii zvítězila Nikola Thýnová (9. třída). Gratulujeme všem, protože všichni doběhli J. Těšit se budeme opět na duben a květen, kdy proběhnou další dva závody.

Vítězství v Logické olympiádě v kategorii A

Čtyři naši školáci postoupili v říjnu do krajského kola v kategaorii A (2. – 5. třída). Gratulujeme a hodně štěstí v krajském kole přejeme Jakubu Sýkorovi ze 3. třídy, Kateřině Brtníkové a Eriku Zoubkovi, oběma ze 4. třídy, a Matěji Dolanovi z 5. třídy.

Vítězství v Lize škol

První podzimní den se vydalo 24 dětí reprezentovat naši školu na 1. závodě Ligy škol v orientačním běhu v tomto školním roce. V týmu panovala lehce nervózní nálada, protože mezi námi bylo 7 malých prvňáčků, kteří měli běžet svůj vůbec první závod, a několik čtvrťáků, kteří měli pro změnu poprvé běžet bez fáborků – jen podle mapy. A ptáte se, jak to tedy dopadlo? Starší zkušení běžci se postarali o ty mladší, několikrát jim trpělivě vysvětlili, co mají dělat, jak razit, jak se vyznat v mapě atd. Všichni běželi statečně, všichni doběhli úspěšně do cíle a společně naši školu vyšvihli na krásné 4. místo z 16. Ve svých kategoriích se někteří postavili na stupně vítězů – Adam Černík 1. místo, Nikola Thýnová 2. místo, Martina Thýnová a a Jakub Sýkora 3. místo. Gratulujeme! Ocenění ale patří všem, kdo našli odvahu běžet.